NAPRIEK TOMU, ŽE JE VZHĽAD MIHALNÍC DO ZNAČNEJ MIERY DANÝ GENETICKY, NA ICH VZHĽADE SA VÝRAZNE PODPISUJE TIEŽ STAROSTLIVOSŤ ALEBO ZAŤAŽENIE, KTORÉMU SÚ VYSTAVENÉ.

Mihalnice patria, rovnako ako vlasy, medzi tzv. kožné adnexy, teda prídatné orgány, vyrastajúce v tomto prípade na hrane horného a dolného očného viečka. Pôvodný význam mihalníc je rýdzo praktický – zabraňujú prieniku cudzorodých častíc do oka a tým ho chránia. V dnešnej dobe oveľa viac vnímame ich estetickú stránku, čo vedie k snahe docieliť ich výraznú dĺžku, hustotu, farbu a objem.

POŠKODENIA RIAS

Podobne ako na vlasoch či nechtoch, aj na mihalniciach sa môže prejaviť nedostatočná výživa, diéty či stres. Výrazne poškodené bývajú mihalnice tiež v súvislosti s ich permanentným predlžovaním a zahusťovaním, kedy aplikácia dodatočných umelých rias zaťažuje mihalnice vlastné, čo vedie k ich zvýšenému lámaniu či vypadávaniu. Podobným spôsobom potom mihalnice poškodzuje aj aplikácia jednorazových umelých mihalníc. Pri využívaní riaseniek hrozí zase ich nedostatočné alebo nešetrné odlíčenie, a tým pádom zaťažovanie mihalníc aj pokožky očného viečka zvyškami líčidiel či mechanickým trením odličovacím tampónom. Mechanicky je možné poškodiť mihalnice aj používaním klieští na mihalnice, chemicky zase ich farbením či trvalou na riasy.

Řasy

STAROSTLIVOSŤ O RIASY

Naopak pozitívny efekt môže mať na stav mihalníc používanie ošetrujúcich olejov, výživových doplnkov (fungovať budú napríklad tie zamerané na vlasy) alebo špecializovaných sér na mihalnice.

Séra či oleje aplikované do dĺžky mihalníc upravia predovšetkým kondíciu existujúcich mihalníc, teda ich kvalitu, pevnosť a pružnosť, séra aplikované ku korienkom mihalníc majú navyše schopnosť vyživiť mihalnice vnútorne a tým pádom celkovo podporiť ich rast, kvalitu a obmedziť ich vypadávanie.