VLASY VNÍMAME PREDOVŠETKÝM AKO ESTETICKÝ PRVOK A SYMBOL KRÁSY, ICH PÔVODNÁ FUNKCIA ALE JE PREDOVŠETKÝM TERMOREGULAČNÁ.

Podobne ako chlpy sú aj ľudské vlasy tvorené keratínom a obsahujú látky ako uhlík, vodík, kyslík, dusík, železo, meď, zinok, jód, aminokyseliny, vodu a ďalšie zložky.

Samotný vlas môžeme rozdeliť na 2 časti – z pokožky vyrastajúci vlasový stvol a koreň vlasu. Vlasový korienok je tvorený vlasovým vačkom obaleným vlasovými folikulami, mazovými a potnými žľazami a cievnym systémom zaisťujúcim vyživovanie vlasu. Vlasový stvol pozostáva z vonkajšej šupinatej vrstvy (kutikuly), kortexu alebo kôry, ktorý tvorí väčšinu objemu vlasu a drene. Dreň sa nemusí vyskytovať v celej dĺžke vlasov, ale často je u dlhších vlasov prítomná iba pri korienkoch.

Vlas

VYPADÁVANIE VLASOV

Istá miera padania vlasov je bežná a súvisí so životnosťou jednotlivých vlasov. Vlas rastie spravidla 2-6 rokov a následne vypadne. Denne je bežné vypadnutie zhruba 70 až 100 vlasov. Nadmerné vypadávanie vlasov môže mať podobu vratného a nevratného vypadávania. Medzi najčastejšie príčiny dočasného vypadávania vlasov patrí stres, tehotenstvo, nedostatok výživových látok alebo užívanie niektorých liekov. Dôležité je si uvedomiť, že k vypadávaniu môže s ohľadom na rastové cykly vlasov dôjsť až s určitým oneskorením po výskyte príčiny daného stavu – obvyklé sú až 3 mesiace. Nevratné vypadávanie vlasov potom býva dôsledkom činnosti mužských pohlavných hormónov prípadne niektorých ochorení, ako je napríklad trvalá alopécia. Všeobecne platí, že je vhodné množstvo vypadávaných vlasov približne sledovať a spozornieť v prípade, že sa ich množstvo náhle zvýši.

Padání vlasů

VYPADÁVANIE VLASOV

Vlas nemusí priamo vypadnúť, predovšetkým mechanickým (nešetrné rozčesávanie, fénovanie, kulmovanie, žehlenie, pevné spínanie vlasov a pod.) či chemickým (farbenie, odfarbovanie, trvalá a pod.) namáhaním a vonkajšími vplyvmi (slnko, vietor, mráz) môže dôjsť aj k poškodeniu vlasového vlákna. Narušený vlas sa potom vyznačuje zvýšenou krehkosťou a náchylnosťou k lámaniu a štiepeniu, stratou lesku i objemu.

AKO STAV VLASOV ZLEPŠIŤ?

Pokiaľ zaznamenáme zvýšené vypadávanie alebo zhoršenú kvalitu vlasov, poskytnú prvú pomoc výživové doplnky s obsahom látok potrebných pre správny rast a kvalitu vlasov. Podstatné je, aby obsahovali aminokyseliny, dôležité pre tvorbu kreatínu, minerály ako kremík a zinok a vitamíny na čele s biotínom. Je nutné zdôrazniť, že užívanie týchto prípravkov by malo byť dlhodobé, aspoň niekoľkomesačné a čím skôr začnete problém riešiť, tým lepšie. Výživové doplnky môžeme doplniť aj prípravkami pre vonkajšiu starostlivosť zameranými na stimuláciu vlasových vačkov. Najčastejšie sa jedná o šampóny, séra či tinktúry, obvykle s obsahom kofeínu a ďalších vyživujúcich a ochranných zložiek. Dôležité je dodržať odporúčaný spôsob aplikácie, predovšetkým dĺžku pôsobenia ošetrujúcich prípravkov, aby sa mohli účinné zložky dostatočne vstrebať do pokožky. V prípade, že ani pri užívaní špecializovaných vlasových výživ a ošetrujúcich prípravkov nedochádza k zlepšeniu stavu vlasov, je vhodné vyhľadať dermatológa.