Husté zloženie, hustý výsledokVlasy

Vlasy sú po stáročia symbolom krásy a zdravia a častokrát tiež predmetom závisti zo strany okolia. V dnešnej dobe je ich funkcia skôr estetická, pôvodne však bola oveľa prozaickejšia – zabezpečenie správnej termoregulácie organizmu.

Podobne ako chlpy sú aj ľudské vlasy tvorené keratínom a obsahujú tiež uhlík, vodu, kyslík, dusík, železo, meď, zinok, jód, aminokyseliny, vodu a ďalšie zložky.

Samotný vlas môžeme rozdeliť na 2 časti – z pokožky vyrastajúci vlasový stvol a koreň vlasu. Vlasový korienok je tvorený vlasovým vačkom obaleným vlasovými folikulami, mazovými a potnými žľazami a cievnym systémom zabezpečujúcim vyživovanie vlasu. Dreň sa nemusí vyskytovať v celej dĺžke vlasov, ale často je u dlhších vlasov prítomná len u korienkov.

Počet vlasov je individuálny, obecne majú najväčšie množstvo vlasov ľudia svetlovlasí (asi 120 000) a najmenej osoby s ryšavou farbou vlasov (cca 80 000), pričom ženské vlasy sú silnejšie ako vlasy mužské.

Sfarbenie vlasov je dané geneticky, rozhoduje o ňom skladba a tvar melanínových zŕn. Množstvo týchto pigmentových zŕn v priebehu života klesá, čo je príčinou šedivenia vlasov.

Vypadávanie vlasov

Istá miera vypadávania vlasov je bežná a súvisí so životnosťou jednotlivých vlasov. Vlas rastie spravidla 2-6 rokov a následne vypadne. Denne je bežné vypadnutie zhruba 70 až 100 vlasov. Nadmerné vypadávanie vlasov môže mať podobu vratného a nevratného vypadávania. Medzi najčastejšie príčiny dočasného vypadávania vlasov patrí stres, tehotenstvo, nedostatok výživových látok alebo užívanie niektorých liekov. Nevratné vypadávanie vlasov je potom dôsledkom činnosti mužských pohlavných hormónov.

Ako sa brániť vypadávaniu vlasov?

Pokiaľ zaznamenáme zvýšené vypadávanie alebo zhoršenú kvalitu vlasov, prvú pomoc poskytnú výživové doplnky s obsahom látok potrebných pre správny rast a kvalitu vlasov. Tu je nutné zdôrazniť, že užívanie týchto prípravkov by malo byť dlhodobé, aspoň niekoľkomesačné a čím skôr začnete problém riešiť, tým lepšie. Výživové doplnky môžeme doplniť tiež kozmetickými prípravkami zameranými na stimuláciu vlasových vačkov. V prípade, že nedochádza k zlepšeniu stavu vlasov, je potom vhodné vyhľadať dermatológa.